Önvédelem, harcművészet vagy küzdősport?
Önvédelem, harcművészet vagy küzdősport?
Az önvédelem, a harcművészet és a küzdősport fogalmakat nézve érdekes különbségeket és a hasonlóságokat találhatunk.
A küzdősport már nevében is hordozza jelentésének lényegét. Test-test elleni küzdelmet jelent, melyet valamilyen szabályrendszer szerint űznek, így rendszerint versenyeket is rendeznek belőle. Ilyen például a birkózás, a brazil jiu jitsu, a sportkarate, a judo és még hosszan folytathatnám a sort, az értékesebbnél értékesebb küzdősportok felsorolásával.
A felsorolásból nyilván sokaknak feltűnt, hogy a stílusok jelentős része harcművészetekhez szorosan kapcsolódik. Ez így igaz. Legtöbbször egy-egy küzdősport irányzat létrejöttét egy harcművészeti stílusra vezethetjük vissza, néha pedig egy másik küzdősportból fejlődött ki. Ilyen a judo, mely a ju jitsuból ered és ilyen a brazil jiu jitsu, mely a judo átalakulásából származik.
Az önvédelem meghatározás nem utal semmilyen ősi irányzatra, semmilyen keleti, vagy egyéb földrajzi egységhez köthető több száz, vagy ezer éves múlttal rendelkező harcművészeti ágra. Az önvédelem egyszerűen annyit jelent, hogy az utcán meg tudjam védeni magam. Egy technikai rendszer, viszonyulás más emberekhez, pszichikai készültség, melyeknek segítségével könnyebben eredményessé válhat az önvédelem akár férfiak, akár nők esetében. Ha önvédelemről beszélünk, nem véletlenül kerül előtérbe a harcművészet. A harcművészet stílusai, mint például a ju jitsu, a Chi ryu Aiki jitsu, megfelelő rendszerben oktatva eredményes önvédelmi tudással vértezi fel gyakorlóit.
A harcművészet fogalma sokkal tisztább az önvédelem vagy a küzdősport meghatározásoknál. A harcművészet nem pusztán az önvédelmet, illetve az önvédelem technikáinak a gyakorlását, esetleg a velük való küzdelmet jelenti a hatásosság fokozása/lemérése érdekében. Bár egyértelmű, hogy a gyakorló küzdelmek elengedhetetlenek a tudásszint lemérése érdekében, és mivel ez szabályok szerint történik, így már maradéktalanul bele is csúsztunk a küzdősport meghatározásba is.
A harcművészet mindig több száz vagy több ezer éves múltú ősi stílus, vagy ősi stílusok felhasználásával kerül megalkotásra. Célja az önvédelemnél felsoroltakon kívül az ősi stílus értékeinek a megőrzése, életben tartása. Ilyen a Chi ryu Aiki jitsu stílus esetében az ősi szamuráj fegyverhasználat, a legjobb pusztakezes technikák gyakorlása és még hatásosabbá tétele olyan módon, hogy az megőrizze minden megjelenési formájában a szamurájok életstílusát, hitvallását és a szamurájkor udvariassági viselkedési formáit is.
A fent leírtakból jól látható, hogy a küzdősport, az önvédelem és a harcművészet elkülönült jelentéssel bír, de sok vonatkozásban jelentősen összekapcsolódik. A harcművészet meghatározás, ha jó helyen gyakorol valaki, magában foglaljarn az önvédelem és a küzdősport fogalmak jelentését is.
Írta: Shihan Ziegler Csaba
2014